Jak trwale schudnąć bez efektu jo-jo?

 

Efekt jo-jo to wzrost masy ciała powyżej wagi początkowej następujący po okresie odchudzania. Jak wynika ze statystyk większość osób otyłych ma za sobą co najmniej jedną, a często kilka przebytych „kuracji odchudzających”. Często jednak w wyniku ich stosowania następuje najpierw spadek masy ciała, a następnie powrót do poprzedniej wagi i to jeszcze z nawiązką w postaci dodatkowych kilogramów.

 

Przyczyną jo-jo jest obniżenie metabolizmu podczas odchudzania spowodowane dostarczaniem organizmowi mniejszej ilości kalorii, w stosunku do zapotrzebowania energetycznego organizmu, oraz niewłaściwie zbilansowanej i nie zróżnicowanej diety. Gdy kończy się „odchudzanie”, nasze ciało zaczyna w panice gromadzić, co się da w obawie przed nadejściem „kolejnych ciężkich czasów”. Chcąc utrzymać metabolizm na stałym poziomie, należy zachować zrównoważoną dietę (np. wg Metody Równowagi Metabolicznej). Jest to jedyna droga, aby uniknąć efektu jo-jo.

 

Organizm ludzki funkcjonuje w oparciu i równowagę hormonalną. Jej utrata prowadzi do zaburzeń nastroju, poczucia winy, braku kontroli nad własnym życiem. Jedzenie staje się wtedy naturalnym pocieszaczem.

 

Jak schudnąć bez efektu jo-jo?

 

Co jest przyczyną efektu jo-jo?

 

  1. Stosowanie drastycznych diet, które powodują spadek metabolizmu. Dieta 1000 kalorii to, nic innego jak głodówka.
  2. Stosowanie diet eliminacyjnych, które wykluczają pewne grupy produktów, co powoduje niedobory składników odżywczych, minerałów i witamin.
  3. Detoks, czyli płynne diety odchudzające, polegajcie na piciu np. samych soków, koktajli, specjalnych napoi.
  4. Dążenie do szybkiego spadku masy ciała (pow. 0,7 kg tydz.).
  5. Brak aktywności fizycznej, która wspomaga metabolizm.
  6. Życie w stresie spowodowane myśleniem o jedzeniu oraz o zakazach, co wolno a czego nie wolo. Wyliczanie, mierzenie, warzenie produktów powoduje, że dieta staje się koszmarem od którego chcemy się uwolnić.
  7. Traktowanie diety, tylko jako etapu, który ma początek i koniec, i powracanie po skończonej kuracji do poprzedniego złego stylu jedzenia. 
  8. Brak regularności w spożywaniu posiłków oraz ilości posiłków.
  9. Krótkoterminowe ograniczenie spożycia pokarmów i płynów powoduje spadek wagi, spowodowany jedynie utratą wody z organizmu, a nie tłuszczu.

 

Aby uniknąć efektu jo-jo należy zapomnieć o restrykcyjnych dietach, a po prostu zmienić na stałe dotychczasowe złe przyzwyczajenia i nawyki. Dieta to nie jest zbiór zakazów i nakazów, ale sposób zrównoważonego odżywiania organizmu. Równowaga Metaboliczna to nie tylko dieta, ale i zmiana stylu życia, to praca nad zmianą przyzwyczajeń i nawyków żywieniowych ale tak aby zachować radość z życia!  Każdą zmianę należy wprowadzać małymi kroczkami, najlepiej przy wsparciu innych,  ważne jest, aby w walce z kilogramami nie być samemu oraz aby nie skupiać się tylko na jednym celu: „schudnąć”. Należy sięgnąć głębiej odkryć swój problem i podjąć pracę nad sobą np. nad emocjami – tak aby przestać zajadać swoje problemy. W efekcie osiągniemy RównoWagę i zaczniemy spokojnie i skutecznie chudnąć, bez efektu jo-jo

 

Skuteczne odchudzanie bez efektu jojo