Mięso


Dzięki nowoczesnym programom hodowlanym i nowy technikom trymowania mięsa, czerwone mięso w dzisiejszych czasach jest chudsze niż kiedykolwiek. Na przykład wieprzowina w latach 50-tych  miała 30% tłuszczu, teraz około 4%. Chuda wołowina ma około 5% tłuszczu, a dla porównania jagnięcina “aż”8%. Mięso, nawet czerwone, ale bez widocznego tłuszczu, należy w Metodzie Równowagi do grupy ZdroweBIAŁKO.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Co więcej, większość z nas myśli że czerwone mięso jest pełne zatykających arterie nasyconych kwasów tłuszczowych, a tymczasem około połowy tłuszczu w czerwonym mięsie to tłuszcze jednonienasycone, takie same jak w oliwie z oliwek. Dodatkowo, czerwone mięso jest pełne witamin i minerałów, szczególnie żelaza, które jest praktycznie najlepszym „lekarstwem” na anemię.

Wybieraj chude mięso, ale też czerwone, pozbawione widocznego tłuszczu, ewentualnie usuń widoczny tłuszcz przed rozpoczęciem gotowania. Wybieraj metody przyrządzania, które nie wymagają dodawania tłuszczu – grillowanie, duszenie, pieczenie. I pamiętaj, że różnorodność jest najlepsza, dlatego czerwone mięso owszem, ale nie codziennie. Najlepiej na przemian ze strączkowymi, rybami i jajkami i drobiem.