Asystent Równowagi

Asystent Równowagi metabolicznej

 

Asystent Równowagi to program komputerowy dostępny przez komputer lub przez telefon komórkowy, który służy poprawie zdrowia osób z nadwagą i otyłych przez podniesienie poziomu wiedzy, umiejętności, motywacji oraz zapewnienie profesjonalnego wsparcia w zakresie osiągnięcia spadku wagi użytkownika (oraz utrzymywaniu właściwej wagi) przy jednoczesnym braku poczucia głodu oraz zapewniając prawidłowe odżywienie organizmu w zgodzie z najnowszymi wytycznymi IZZ i WHO co wpływa na szybkie i skuteczne odchudzanie.
 

Podstawowym zadaniem Asystenta Równowagi jest wsparcie uczestnika Programu Klub Równowagi w realizacji osobistego planu odchudzania i utrzymania właściwej wagi przez stosowanie diety i zdrowego trybu życia. Asystent obejmuje najlepsze zweryfikowane metody odchudzania i działa w spsób cykiczny, (cykl dzienny i tygodniowy) oparty na 7 Krokach, które obejmują takie działania jak:

 1. diagnoza obecnej sytuacji i określenie indywidualnego celu,
 2. tworzenie kompleksowych dzienników żywieniowych zapewniających optymalizację przyjmowanych pokarmów,
 3. zmianę nawyków żywieniowych,
 4. podnoszenie aktywności ruchowej,
 5. automotywację i budowanie pozytywnego obrazu samego siebie,
 6. udział w wydarzeniach grupowych zapewniających wsparcie,
 7. planowanie terminów realizacji zadań i raportowanie wykonania,

a także ustawiczne samokształcenie w zakresie zrównoważoengo odżywiania

Asystent równowagi jest dostępny przez serwis internetowy www.klubrownowagi.pl/asystent-rownowagi, oraz przez aplikacje na urządzenia mobilne. Uczestnik Programu Klub Równowagi korzystający z Asystenta Równowagi ma dostęp do następujących funkcjonalności:

Jest funkcjonalnością, która diagnozuje stan użytkownika programu i określa jego indywidualny cel by dopasować zdrową dietę odchudzającą. Użytkownik za pomocą formularza wprowadza do programun swoje dane, a program interaktywnie zbiera informacje wymagane do kompleksowej obsługi potrzeb użytkownika (płeć, wiek, wzrost, wagę aktualną, minimalną, maksymalną) i w odpowiedzi (tak/nie) na dane stanu zdrowia, oraz ilości i skład spożywanych dziennie posiłków (wybór z listy), dane o nawykach żywieniowych użytkownika i jego aktywności fizycznej, po zebraniu i interaktywnym przetworzeniu danych przy użyciu systemu użytkownik przystępuje do określenia swojego indywidualnego celu odchudzania. W trakcie ustalania celu odchudzania system (w formie Wirtualnego asystenta) prezentuje wyniki, oraz przedstawia ich ocenę i wynikające z niej rekomendacje. Inteligenta diagnostyka i wyznaczanie celu obejmuje podanie parametrów użytkownika, ocenę ilościową wagi docelowej przez system, ocenę jakościową wagi docelowej przez system, wygenerowanie pytań sprawdzających poprawność celu (czy jest realistyczny, inspirujący, obezwładniający, osiągalny, itp.), ewentualną weryfikację i akceptację celu waga docelowa, wyznaczenie drogi do celu - określenie w czasie.

 

  Obejmuje: udzielanie ogólnych informacji o Metodzie doboru pokarmów i edukację żywieniową, wyszukiwanie informacji o typach pokarmów, do której grupy należy oraz jaka ilość stanowi 1 porcję. Użytkownik mający juz wiedzę i świadomość z korzyści jakie może osiągnąć, zapoznawszy się z Metodą Równowagi i jej zasadami polegającymi na zbilansowanym doborze pokarmów dokonuje planu codziennego jadłospisu - Dziennika Żywieniowego. Samodzielnie uczy się komponować swoje menu na kolejne dni, otrzymując niezbędne informacje o ilości porcji z danej grupy dla wybranych pokarmów z informacją, czy menu jest w normie, (weryfikację ilości minimalnych i maksymalnych w grupach pokarmów, i generowania propozycji korekty codziennego jadłospisu w przypadku przekroczenia ilości porcji lub niedostatecznej ilości warzyw i owoców oraz białka. Komponując jadłospis użytkownik ma możliwość wyszukiwania gotowych propozycji menu i przepisów wraz z ich gotową analizą. Skomponowane przez siebie menu diety dzienne można zapisać i łatwo kopiować na przyszłe dni oraz w dowolnej chwili generować listę niezbędnych zakupów. Funkcjonalność obejmuje też generowanie dzienników na przyszłe dni a także monitorowanie realizacji zaplanowanych dzienników żywieniowych wraz z systemową oceną stopnia realizacji planu jadłospisu diety odchudzającej.

   Tu określisz swoje złe nawyki żywieniowe i zamienisz je na dobre. Funkcjonalność polega na przeprowadzeniu ankiety wg algorytmu diagnozującego model nawyków żywieniowych użytkownika, w ankiecie ustalany jest powód dlaczego użytkownik realizuje zły nawyk (przez co nie wspomaga odchudzanie), oraz generowanie propozycji modyfikacji zachowań na inne poprawne zachowania. Po określeniu nawyków następuje wybór od 1 do 3 nawyków do zmiany w określonym czasie i przypominanie o modyfikacji nawyków wg wybranego sposobu, częstotliwości i czasu, a także ćwiczenie nowych nawyków. Praca z nawykami jest efektywna, kiedy użytkownik korzysta z powiadomień przesyłanych przez praogram za pomocą telefonu komórkowego lub wiadomości e-mail. 

    Aktywność fizyczna to osobisty kreator ruchowy, który obejmuje dobór indywidualnego zestawu aktywności ruchowych i prostych ćwiczeń fizycznych oraz sposób ich realizacji, a także monitorowanie realizacji zadań i osiąganych efektów zgodnie z potrzebami i możliwościami użytkownika. Funkcjonalnosć umożliwia użytkownikom dobór form aktywności fizycznej dopasowanych do indywidualnych preferencji użytkownika, oraz wygenerowanie planu aktywności na każdy dzień tygodnia.

    Planowanie można dokonywać na komputerze, ale właściwe efekty osiagniemy przez uruchomienie zaplanowanego harmonogramu aktywności na osobistym telefonie komórkowym, który mamy zawsze przy sobie. Wtedy nie zapomnimy o właściwym podejściu do aktywności - np. zamiast windą to schodami :) 

    trener aktywności fizycznej

     Obejmuje wizualizację celu odchudzania uczestnika Programu – generowanie zmiany obrazu sylwetki użytkownika opartej na obróbce komputerowej rzeczywistego zdjęcia użytkownika lub wybranego przez niego innego zdjęcia motywującego. Użytkownik dzięki wizualizacji obrazu samego siebie ma głębszą motywację dążenia do własnego Celu odchudzania. Wytworzony obraz, oraz drugim element wizualizacji przekaz muzyczno-dźwiękowy budujący pozytywny nastrój użytkownika, są bardzo ważny podczas realizacji programu skutecznego odchudzania – symulują do dokonywania proponowanych zmian zachowań ukazując ich efekty. Budowaniu pozytywnego obrazu siebie pomaga także symulator bodźców motywacyjnych, który generuje elementy motywujące użytkownika w postaci osiągniętych kamieni milowych w drodze do celu, przyznawanie użytkownikom wirtualnych medali za osiągnięte spadki kilogramów, np. 2 kg, 4 kg, 10% wagi wyjściowej, itd.


     Sportowcy i ludzie sukcesu widzą siebie takimi, jakimi będą osiągnąwszy sukces, zanim jeszcze ten sukces osiągną. Zobacz siebie oczyma wyobraźni tak, jak będziesz wyglądać docelowo. Noś ten obraz w umyśle, albo na tapecie telefonu czy komputera. Oglądaj go często.

      Asystent równowagi po zaakceptowaniu przez użytkownika celu odchudzania i ustaleń z poszczególnych kroków zapisuje je w indywidualnym interaktywnym kalendarzu użytkownika, rozpoczyna monitorowanie wykonywania poszczególnych działań i w wysyła użytkownikowi na jego telefon, lub komputer komunikaty przypominające, oraz żąda potwierdzenia realizacji zadań i raportuje wyniki. Użytkowik w tym etapie rozpoczyna monitorowanie własnych zadań, które sobie sam wyzanaczył. Dzięki codziennemu podsumowaniu dnia, oraz podsumowaniu tygodnia w czasie którego waży się i wpisuje dane do programu weryfikuje swoje osiągnięcia odzanaczając po kolei ich wykonanie. W ten sposób otrzymuje raport swojej pracy z poszczególnych dni i tygodni oraz wizualizację swojej drogi na wykresie. W ten sposób przechodzi do pracy kolejnego tygodnia z konktetnymi wynikami swojej dotychczasowej pracy i świadomością tego, co się udało i nad czym jeszcze powinien pracować, by osiągnąć ustalony cel odchudzania. 

       Podczas korzystania z różnych funkcjonalności e-usługi w określonych sytuacjach uczestnik Programu otrzymuje rekomendację udziału w określonych wydarzeniach organizowanych przez innych użytkowników. Jest to idealne połączenie diety odchudzającej i ćwiczeń, aby schudnąć. Gdy użytkownik doda w swoim harmonogramie propozycję wydarzenia na odchudzanie, na które chce zaprosić innych użytkowników, aplikacja sprawdza w kalendarzach innych użytkowników wybranych wg określonych kryteriów (lokalizacja), którzy są zainteresowani udziałem o określonym typie ćwiczeń odchudzających (spacer, jogging, grupy motywacyjne, etc.) i wysyła im zaproszenia. Uczestnik, który otrzyma zaproszenie może potwierdzić chęć udziału w danym wydarzeniu, lub w przypadku gdy zaproponowane działanie lub termin nie odpowiada użytkownikowi może on przejrzeć inne dostępne terminy w zgłoszonych do systemu wydarzeń, dokonać wyszukiwania innych wydarzeń w określonym terminie proponowanych przez innych użytkowników - jeśli są dostępne, lub dodać własną propozycję wspólnej aktywności odchudzającej.

        Asystent Równowagi udostępnia uczestnikom Programu: Bazę wiedzy o zrównoważonym żywieniu oraz bazy Produktów i Przepisów, dzięki którymprzekazuje użytkownikom w atrakcyjny, kontekstowy sposób: rzetelne, aktualne i kompletne informacje na temat efektywności rekomendowanego sposobu odżywiania i metody odchudzania. Informacje o konkretnyhc produktach i przepisach dają użytkownikowi możliwość skomponowania własnego menu, lub skorzystania z gotowych przepisów. Do każdego produktu oraz dania użytkownik otrzymuje podział na grupy DoWoli, ZdroweExtra lub MałeCoNieco, a dla każdego zaplanowanego menu jego łączny bilans energrtyczny.  

        Stojąc w obliczu tak dużego wyboru produktów naucz się wybierać to, co dla ciebie zdrowe i pomaga w najlepszy sposób na odchudzanie. Wybierz ser biały chudy zamiast pełnotłustego, jogurt owocowy z dodatkiem cukru zastąp jogurtem naturalnym, bułka pszenna ma dwa razy więcej kalorii niż chleb razowy. Mięsa nie musisz smażyć możesz upiec lub dusić z warzywami. Nie zapominaj o wielkości porcji liczy się jakość nie ilość. Jeśli lubisz czekoladę zjedź dwie kostki gorzkiej czekolady min. 60% kakao (dostarczysz organizmowi magnez i potas) zamiast czekoladowego batonika, którego głównym składnikiem jest cukier. Żadnych śmieci, wysoka jakość, smakowania z szacunkiem. Naucz się poznawać nowe smaki i delektuj się nimi, eksperymentuj z odchudzającymi przepisami dietetycznymi.

        Pamiętaj nie bądź głodna, karm swoje ciało rozsądnie i regularnie. Urozmaicaj jadłospis korzystając z oferty sezonowej, zwiększając w swoim menu ilość owoców i warzyw oraz ziół. Staraj się sama przygotowywać posiłki, wypróbuj różne sposoby przygotowania potraw i rezygnuj z gotowych produktów, które zawierają sztuczne składniki. Ważne abyś trzymała się dziennego menu, ale nic się nie stanie, kiedy zastąpisz zaplanowane wcześniej danie innym, ważne aby zachować bilans energetyczny i równowagę.

        Możesz do woli zjadać owoce i warzywa, które zapełniają żołądek i jelita wywołując uczucie sytości, przyspieszając jednocześnie proces trawienia, co pochłania dodatkową energię i tym samym zwiększa utratę masy ciała. Zaspokojenie głodu poprzez spożycie dużej ilości warzyw i owoców pozwoli jeść więcej i czuć się sytą bez zwiększenia spożycia kalorii przez naturalne środki wspomagające odchudzanie.
        W swoim menu nie zapominaj o wodzie, która skutecznie działa na powściągliwość apetytu.

         Uczestnikami Programu Asystent Równowagi mogą być osoby, które ukończyły 18 lat, dysponują pełną zdolnością prawną.W razie potrzeby uczestnik programu może poprosić o konsultację dotyczącą stosowania Metody Równowagi Metabolicznej z Trenerem, czyli osobą która prowadzi grupy Klubu Równowagi. Kontakt do trenera jest dostępny na stronie www.KlubRownowagi.pl.
         Wskazówki zawarte w Programie Asystent Równowagi nie stanowią w żadnym przypadku zaleceń medycznych, nie zastępują porad specjalistów, ani leczenia zaleconego przez lekarza.

          Wymagania zdrowotne obowiązujące Uczestników Jeśli Uczestnik choruje na jakiekolwiek choroby albo przyjmuje leki, zobowiązany jest skonsultować z lekarzem możliwość uczestnictwa w Programie Asystent Równowagi, przed przystąpieniem do Programu. W przypadku zachorowania Uczestnika w trakcie korzystania z Programu, lub wystąpienia jakichkolwiek objawów chorób lub zaburzeń zdrowia, Uczestnik powinien natychmiast skonsultować się z lekarzem i zastosować do jego zaleceń dotyczących uczestnictwa w Programie możliwe jest korzystanie z Programu po konsultacji z lekarzem i pod jego stałym nadzorem przez Uczestników:
          - chorujących na cukrzycę i niestosujących insulinoterapii,
          - z nietolerancją glutenu,
          - karmiących piersią
          - poczynając od 6 tygodnia po urodzeniu dziecka, przy dobrym stanie zdrowia, - cierpiących na alergie pokarmowe,
          - cierpiących z powodu przewlekłych chorób nerek,
          - będących pod stałą opieką lekarską z innych przyczyn.

          Uczestnicy stosujący Program Asystent Równowagi, a mający szczególne zaburzenia metaboliczne, mimo właściwego stosowania się do zaleceń Programu mogą nie osiągnąć oczekiwanego spadku masy ciała. W takich przypadkach zalecamy konsultację lekarską i wdrożenie zalecanego leczenia.

          Z Programu nie mogą korzystać osoby:
          - chorujące na nowotwór złośliwy (raka),
          - chorujące na cukrzycę i stosujące insulinoterapię,
          - przejawiające psychiczne zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja, bulimia, ortoreksja,
          - będące w ciąży, lub które zaszły w ciążę już w czasie korzystania z Programu, - karmiące piersią, jeśli nie upłynęło jeszcze 6 tygodni od narodzin dziecka.